Від особистих драм до суспільних викликів: «Народжена Cяяти», «За Гранню Прощання», «Банк в Облозі», «Боєць у Клітці», «Повернення Короля: Падіння й Сходження Елвіса Преслі».
Від реальності до вигадки: «Я – вбивця», «Лінкольн Для Адвоката», «На її Місці», «Ґандам: Реквієм за Помстою», «Територія», «Часовий Зріз», «Чоловік, Який Любив НЛО».
Від спортивних драм до футуристичних візій: «Нерозказане: Гоуп Соло проти футболу США», «Аполлон-13: Виживання», «Що далі? Майбутнє з Біллом Ґейтсом», «Сутінки богів», «Огидні».
Список ключових подій в Україні та світі на сьогодні
794 – король Карл Великий відмовився підкоритися рішенням VIII Вселенського собору 787 року, що стосувалися поклоніння іконам — на соборі франкських богословів, що проходив у Франкфурті-на-Майні, він утвердив свою незалежність від Візантії попри те, що це йшло всупереч волі папи Адріана I.
1475 – османський флот під командою великого візира і капудана-паші Гедик Ахмеда почав облогу Кафи.
1494 – у казначейських звітах Шотландського королівства зафіксована перша письмова згадка про шотландське віскі. Винокуром був монах Джон Кор.
1533 – короновано Анну Болейн, нову королеву-консорт (у шлюбі з англійським королем Генріхом VIII).
1652 – почалася битва під Батогом між союзною армією Війська Запорозького і Кримського Ханства під проводом Богдана Хмельницького проти війська Речі Посполитої під командуванням Мартина Калиновського. Була однією з важливих подій в ході Хмельниччини і завершилася перемогою союзників.
1831 – під час дослідження Арктики англійський мандрівник Джеймс Кларк виявив місцезнаходження Північного магнітного полюсу Землі.
1845 – зафіксовано рекордний за дальністю переліт домашнього голуба — він подолав відстань довжиною 11 тисяч кілометрів (Намібія-Лондон) за 55 днів.
1893 – у Берліні відбулась прем'єра опери Дж. Верді «Фальстаф».
1919 – розпочався загальний наступ військ Армії УНР на протибільшовицькому фронті.
1935 – у Великій Британії запроваджено номерні знаки до автомобілів і обов'язкову здачу екзаменів на водійські права.
1943 – над Біскайською затокою німці збили літак, в якому, на їхню думку, з Лісабона до Лондона летів британський прем'єр Вінстон Черчилль. Насправді ж це був звичайний цивільний літак, всі пасажири котрого загинули, включно з британським актором Леслі Говардом, славетним виконавцем ролі Ешлі Вілкіса у фільмі «Звіяні вітром».
1946 – за вироком трибуналу у Бухаресті страчено пронацистського диктатора Румунського королівства (1940—1944) генерала Йона Антонеску.
1958 – під час політичної кризи, пов'язаної з повстанням в Алжирі, Шарль де Голль став прем'єр-міністром Франції. Герой 2-ї Світової війни і лідер впливової політичної партії, де Голль вважався єдиною особою, здатною консолідувати французьке суспільство. Він отримав повноваження керувати країною протягом 6 місяців за допомогою виданих ним декретів, ініціював прийняття нової конституції, і в грудні 1958 був обраний президентом П'ятої Республіки. За наступні 10 років де Голь надав незалежність Алжиру, започаткував французьку атомну програму, відновив міжнародну роль Франції як самостійної політичної сили. Але заворушення та страйки 1968 року різко знизили популярність де Голля і в квітні 1969 79-річний президент пішов у відставку.
1961 – сингл Елвіса Преслі «Surrender» вийшов на першу сходинку британського хіт-параду.
1964 – гурт The Beatles випустила сингл «Sweet Georgia Brown»/«Take Out Some Insurance On Me Baby.»
1967 – диск The Beatles «Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band» став «золотим» у Великій Британії та США і вийшов на першу позицію в хіт-парадах цих країн (у США він протримався в лідерах 19 тижнів, у Великій Британії — 27). Згодом «Sgt. Pepper's» отримав чотири нагороди «Ґреммі».
1969 – у Канаді на радіо і телебаченні заборонено рекламу тютюнових виробів.
1980 – почав роботу перший цілодобовий інформаційний канал Cable News Network (CNN), який, за словами його власника Теда Тернера, буде в ефірі «до кінця цього світу».
1981 – вийшов альбом Джорджа Гаррісона «Somewhere in England».
1988 – президент США Рональд Рейган і радянський лідер Горбачов обмінялися в москві ратифікаційними документами по договору про скорочення ядерних ракет середнього радіуса дії, підписаного у грудні 1987 року.
1990 – на екрани США вийшов фільм «Згадати все» за участю Арнольда Шварценеггера.
1990 – у Вашингтоні президент США Джордж Буш та радянський лідер Михайло Горбачов підписали договір про припинення виробництва хімічної зброї та скорочення вже існуючих її арсеналів.
Народилися
Видатні постаті, що народились сьогодні
1076 – Мстислав Великий, Великий князь Київський, найстарший син Володимира Мономаха.
1498 – Мартен ван Гемскерк, нідерландський художник доби Відродження.
1771 – Фердинандо Паер, італійський композитор австрійського походження.
1796 – Саді Карно, французький фізик, один з основоположників термодинаміки († 24.08.1832).
1871 – Аліс Гі-Бланше, французька кінематографістка, перша в історії жінка-кінорежисерка та продюсерка.
1876 – Ганна Мещерська (до шлюбу Пащенко, †1951), українська акторка.
1903 – Василь (Величковський), новомученик Української греко-католицької церкви, релігійний діяч, єпископ УГКЦ, редемпторист.
1923 – Сергій Рябченко, український художник-графік.
1926 – Мерилін Монро (Норма Джин Мортенсон Бейкер), американська акторка, модель, кінорежисерка та автобіографістка, засновниця власної кіностудії, що знаменувала розпад студійної системи Голлівуду († 5.08.1962).
1928 – Георгій Добровольський, радянський космонавт українського походження, інженер-дослідник космічного корабля «Союз-11».
1930 – Едвард Вудворд, актор (Хатина дядька Тома, Чемпіони, Останній вибір, Призначення).
1935 – Норман Фостер, британський архітектор, один з творців стилю хай-тек; лавреат Імператорської, Прітцкерівської (1999) премій та премії «Квадрига» (2003).
1937 – Морган Фрімен, американський актор.
1941 – Іто Тойоо, японський архітектор; найважливіші споруди: Медіатека (Сендай), Вежа вітрів (Йокогама).
1947 – Рон Вуд, британський рок-гітарист (The Faces, The Rolling Stones після 1975).
1965 – Найджел Шорт, британський шахіст, гросмейстер.
1968 – Джейсон Шон Донован, австралійський поп-співак, кіноактор (Сусіди, Місяць і зірки).
1971 – Гілад Цукерман, ізраїльський мовознавець.
1974 – Аланіс Моріссетт, канадська співачка, лауреат «Гремі» (Jagged Little Pill 1995).*
1979 – Маркус Перссон, шведський програміст та ігровий дизайнер. Більш відомий як «Нотч».
Померли
Пам'ятні прощання: ті, хто пішов з життя сьогодні
1841 – Ніколя Аппер, французький винахідник; розробив метод консервації продуктів (т. зв. апертизація).
1876 – Христо Ботев, болгарський національний герой, громадський діяч, поет і публіцист.
1938 – Еден фон Хорват, австрійський драматург угорського походження.
1968 – Гелен Келлер, сліпоглуха американська письменниця, громадська діячка і викладачка.
1984 – Архип Люлька, український радянський конструктор авіаційних двигунів.
1999 – Крістофер Кокерелл, британський інженер, винахідник судна на повітряній подушці.
Яке сьогодні свято в Україні та у світі? Дізнайтеся про всі національні, професійні та релігійні свята на 9 червня. День працівників легкої промисловості
Яке сьогодні свято в Україні та у світі? Дізнайтеся про всі національні, професійні та релігійні свята на 7 червня. Всесвітній день продовольчої безпеки: ООН